Zwalczanie Inwazyjnych Gatunków Obcych (IGO)
W przypadku napotkania Inwazyjnego Gatunku Obcego (IGO), na terenie Gminy Olecko, należy zgłosić ten fakt do Urzędu Miejskiego w Olecku.
Lista inwazyjnych gatunków obcych stawarzających zagrożenie dla Unii/Polski: Lista_IGO_UE_i_PL_rozp_RM_2022_nowa_docx. Informacje o znanych stanowiskach IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski na terenie Polski są dostępne na portalu Geoserwis.
Osoba która stwierdzi obecność IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski w środowisku na nowych stanowiskach dokonuje jego zgłoszenia na piśmie:
- w postaci papierowej poprzez złożenie na dzienniku podawczym lub przez wysłanie za pomocą poczty tradycyjnej,
- w formie elektronicznej na elektroniczną skrzynkę podawczą lub na adres e-mailowy um@um.olecko.pl
Zgłoszenie powinno zawierać:
- dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres poczty elektronicznej, numer telefonu;
- nazwę IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski;
- liczbę okazów IGO lub określenie zajmowanej przez nie powierzchni, o ile jest to możliwe do ustalenia;
- miejsce i datę stwierdzenia obecności w środowisku IGO (obręb i numer działki);
- fotografię potwierdzającą obecność w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski, w przypadku gdy została wykonana.
Urząd weryfikuje zgłoszenie, a następnie przekazuje je organowi właściwemu do wprowadzenia tych danych do Centralnego Rejestru Danych o IGO. Dane o stwierdzeniach IGO wprowadzone do Rejestru są widoczne w Geoserwisie.
Po wprowadzeniu danych do Centralnego Rejestru Danych o IGO, gmina informuje podmiot odpowiedzialny za przeprowadzenie działań zaradczych o stwierdzeniu obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski rozprzestrzenionego na szeroką skalę oraz o konieczności przeprowadzenia działań zaradczych.
Do IGO napotykanego na terenie naszej gminy należy barszcz Sosnowskiego. Szkodliwość roślin barszczu Sosnowskiego wynika z ich właściwości parzących i alergizujących. Działanie parzące ma cała roślina, a zwłaszcza liście (sok rośliny) i może wywołać u człowieka reakcje skórne, podobne do poparzeń nawet III stopnia. I nie musi to być efekt jej dotknięcia – wystarczy samo przebywanie w odległości około 5 metrów od niej. Ryzyko wzrasta w okresie kwitnienia i przy upalnej pogodzie.